Follow us on Facebook     Follow us on Twitter     Follow us on LinkedIn        

Council of States

The AHCA Council of States is composed of 49 affiliate representatives (with equal votes). Each affiliate has identified one primary and one alternate representative to the Council of States, and, alternates will be allowed to vote in place of the official representative. The Chair of the Board of Governors will preside over the Council of States. 

Staff Liaison

Julie Painter


  • Committee Title: Staff Liaison

Committee Officers and Members

Rick Abrams


  • Committee Title: Alternate Representative


Andrew Aronson


  • Committee Title: Alternate Representative


Matthew Barrett


  • Committee Title: Alternate Representative


Phil Bentley


  • Committee Title: Alternate Representative


Mark Berger


  • Committee Title: Alternate Representative


Heath Boddy


  • Committee Title: Alternate Representative


Steven Buck


  • Committee Title: Alternate Representative


Rachel Bunch


  • Committee Title: Alternate Representative


Zachary Cattell


  • Committee Title: Alternate Representative


Craig Cornett


  • Committee Title: Alternate Representative


Vickie Cox


  • Committee Title: Alternate Representative


Robin Dale


  • Committee Title: Alternate Representative


Mark Deak


  • Committee Title: Alternate Representative


Dave Dixon


  • Committee Title: Alternate Representative


Brandon Farmer


  • Committee Title: Alternate Representative


Doug Farmer


  • Committee Title: Alternate Representative


John  Gage


  • Committee Title: Alternate Representative


Nadine Grosso


  • Committee Title: Alternate Representative


Stephen Hanse


  • Committee Title: Alternate Representative


Keith Hare


  • Committee Title: Alternate Representative


Matt Hartman


  • Committee Title: Alternate Representative


Amanda Johnson


  • Committee Title: Alternate Representative


Betsy Johnson


  • Committee Title: Alternate Representative


Tom Lavallee


  • Committee Title: Alternate Representative


Randy Lee


  • Committee Title: Alternate Representative


Ursula Margazano


  • Committee Title: Alternate Representative


Anthony Marshall


  • Committee Title: Alternate Representative


Linda MowBray


  • Committee Title: Alternate Representative


Carolyn Paseneaux


  • Committee Title: Alternate Representative


Shelly Peterson


  • Committee Title: Alternate Representative